Letnji dani dolaze i jedno, ako ne i najčešće pitanje trudnica ovih dana je : ” Mogu li se sunčati i plivati u moru?”.
Za sunčanje sam već pisala u tekstu Sunčanje u trudnoći , a o plivanju par reči.
Ukoliko je trudnoća “normalna” kako često zovemo trudnoću bez tegoba kao sto su bolovi, krvarenje, upalne promene vagine i grlića..i uz konsultaciju sa ginekologom koji Vam kontroliše trudnoću, možete plivati i to se i preporučuje jer je plivanje izuzetan sport koji povoljno deluje na organizam trudnice.
Treba voditi računa da u vodu ulazite lagano, da temperatura nije previše niska ni visoka. Birajte stil plivanja kako vam odgovara, ali je najbitnije da sve to radite do granice ugodnosti. U vodi možete raditi i lagane vežbe disanja, vežbe karlice , ramenog pojasa…
Svi pokreti u vodi se lakše izvode i zato koristite plutanje kao dobar ambijent da pokrećete aktivirate sve grupe misica. Napravite svoj ritam i redosled vežbi. Najlakše je početi od mišica lica : lagano stežite i opuštajte mišiće oko oka, usana, celo lice, zatim prelazite na mišiće vrata tako što radite vežbe savijanja napred nazad, bočno savijanje glave i završite sa kružnim vežbama u jednu pa u drugu stranu.
Rameni pojas mišića koji aktivirate ce itekako prijati trudnici jer ćete odmah osetiti olakšanje kada rukama kroz vodu budete pravili pokrete kao da “skupljate “vodu..
Opušteno kreirajte vežbe i pokušavajte da aktivirate svaki mišić vašeg tela.
Tokom plivanja i vežbanja u vodi veoma je važno da pravilno dišete. Duboki udah na nos i lagano ispuštanje vazduha, “duvanje sveće” aktiviraće dijafragmu i medjurebarne mišiće i biće idealna priprema za porodjaj.
I još jedna važna napomena u morskoj vodi dok udobno plutate stežite mišić podizač čmara , tako aktivirate mišiće karlicnog dna koji su veoma bitni u samom aktu porodjaja i napinjanja.
Nakon plivanja odmah zamenite mokar kupaci suvim.
Plivajte u ranim prepodnevnim satima i kasno popodne. Izbegavajte duže sunčanje i koristite zaštitne kreme.
Uživajte u kupanju i plivanju.